[آموزش] آموزش مقدماتی - عملگرها در زبان PHP - بخش چهارم - رایگان

در این بخش مقالات مربوط به برنماه نویسی html ,css و... قرار میگیرد.

مدیر انجمن: تیم پشتیبانی

نمایه کاربر
Meis@M
Founder & Administrator
Founder & Administrator
پست: 1193
تاریخ عضویت: پنج شنبه 24 فروردین 1391, 9:22 am
سن: 28
شغل: دانشجو دکتری
اینترنت: LTE Plus
جنسیت: آقا
محل اقامت: Damghan
تشکر کرده: 196 دفعه
تشکر شده: 719 دفعه
تماس:

آموزش مقدماتی - عملگرها در زبان PHP - بخش چهارم - رایگان

پست توسط Meis@M » شنبه 21 اردیبهشت 1398, 2:04 am

Infoآموزش مقدماتی - عملگرها در زبان PHP - بخش چهارم - رایگانبا مطالعه فصول گذشته اطلاعاتی درباره ساختار زبان PHP و نحوه کار کردن با دستور echo جهت نمایش مقادیر در خروجی، در اختیار شما قرار گرفت. سپس به شیوه ی تعریف متغییرها و نام گذاری آنها پرداخته و انواع آن را به شما آموزش دادیم. در این جلسه قصد داریم به مفهومی تحت عنوان عملگر ها بپردازیم. پیش از این با یکی از عملگرهای اصلی زبان PHP به نام = (مساوی)‌ آشنا شده اید.

تصویر

عملگرها در PHP

عملگرها، دستورهای منطقی، مقایسه ای، رشته ای و ریاضیاتی هستند.
به عنوان مثال دستور 2 + 6 مقدار 8‌ را نمایش میدهد. در واقع عملگر + باعث جمع شدن دو مقدار (عملوند) می شود.

عملگرهای ریاضیاتی

این نوع عملگرها وظیفه انجام عملیات ریاضی را به عهده دارند که همه ی ما با آنها آشنا هستیم. در مجموعه دستورهای زیر انواع آنها را به همراه شرح مثال ارائه کرده ایم:

کد: انتخاب همه

+ ----> جمع ----> $j+1
- ----> تفریق ----> $j-6
* ----> ضرب ----> $j*11
/ ----> تقسیم ----> $j/4
% ----> باقیمانده تقسیم ----> $j%9

++ ----> افزودن یک واحد ----> ++$j
-- ----> کم کردن یک واحد----> --$j

عملگرهای انتسابی

این عملگرها برای انتساب یا نسبت دادن یک مقدار به یک متغییر مورد استفاده قرار می گیرند. کار کردن با آنها بسیار ساده بوده و به کررات در طی برنامه از آنها بهره می بریم. عملگر انتساب یا مساوی (=) به گونه های مختلفی قابل استفاده است. مثلا دستور زیر:

کد: انتخاب همه

$count +=1;
دقیقا معادل دستور count = $count + 1‌ است. یعنی شما در واقع به دو شیوه می توانید عملیات های انتسابی را استفاده کنید که در فوق ذکر شد.

در ادامه دستورهایی را خدمت شما ارائه خواهیم داد که شامل تمام عملگرهای انتسابی است:

کد: انتخاب همه

= ----> مساوی ----> $j = 15 ----> $j = 15
+= ----> اضافه کردن ----> $j += 5 ----> $j = $j + 5
-= ----> کم کردن ----> $j -= 3 ----> $j = $j - 3
*= ----> ضرب کردن ----> $j *= 8 ----> $j = $j * 8
/= ----> تقسیم کردن ----> $j /= 16 ----> $j = $j / 16
%= ----> باقی مانده تقسیم ----> $j = $j % 4
عملگرهای مقایسه ایاین نوع عملگرها معمولا برای مقایسه کردن دو مقدار یا دو رشته و … استفاده می شوند. کاربرد اصلی آنها داخل دستورهای شرطی (که در جلسات آینده به آنها می پردازیم) به وضوح قابل درک است. برای مثال فرض کنید میخواهید درجه گرمای هوای امروز را با دیروز مقایسه کنید که آیا امروز هوا گرم تر است یا سرد تر. این عملگرها به صورت زیر تعریف می شوند:

عملگر توضیحات مثال==آیا برابر است با
؟$j == 4!=آیا برابر نیست با
؟$j != 21>آیا بزرگتر است از
؟$j > 3<آیا کوچکتر است از
؟$j < 100>=آیا بزرگتر مساوی است از
؟$j >= 15<=آیا کوچکتر مساوی است از
؟$ <= 8

عملگرهای منطقی

این عملگرها شاید در نگاه اول کمی ترسناک به نظر برسند ولی اصلا اینطوری نیست. عملگرهای منطقی برای همراه کردن دو شرط یا چند شرط با یکدیگر استفاده می شوند. مثلا فرض کنید میخواهید بگویید اگر امروز هوا بارانی بود و ماشین نداشتم، حتما چتر را با خودم می برم. این کلمه ی «و» به عنوان یک عملگر منطقی این دو شرط را به یکدیگر بسط می دهد. عملگرهای منطقی نیز در اکثر مواقع درون دستورهای شرطی بکار گرفته می شوند:

کد: انتخاب همه

if( $weather == 'rainy' && $car == 'no car' ) useUmbrella;

در واقع با این عملگر می توانیم ترکیبی از چندین عملگر دیگر را در کنار یکدیگر داشته باشیم. دلیل اینکه به این عملگرها منطقی می گویند وضعیت خروجی ای است که نمایش میدهد. عملگرهای منطقی خروجی ۰ و ۱ دارند یا به عبارت دیگر یا صحیح هستند یا غلط (True or False). جدول زیر این عملگرها را خدمت شما عزیزان نمایش میدهد:
عملگر توضیحات مثال
&& و $j == 3 && $k == 2
|| یا $j < 5 || $j > 10
! مخالف $j != 5

برای عملگرهای منطقی یک جدول صحیح و غلط یا TRUE و FALSE داریم که مقادیر حاصل از ترکیب این عملگرها را نمایش می دهد.

فرض کنید ورودی شما a و b باشد و مقادیر مقایسه ای یا شرطی آن TRUE یا FALSE شود. در این حالت جدول زیر را خواهیم داشت:
a b AND(&&) OR(||) XOR(!)
TRUE TRUE TRUE TRUE FALSE
TRUE FALSE FALSE TRUE TRUE
FALSE TRUE FALSE TRUE TRUE
FALSE FALSE FALSE FALSE FALSE

اتصال رشته ها

یک عملگر دیگر به نام . (دات) وجود دارد که برای اتصال دو کلمه متنی یا دو کاراکتر (حرف) مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا می خواهیم متغییری که نام masoud را در خود ذخیره می کند با متغییر salehi جمع کنیم. در این حالت به صورت زیر عمل می کنیم:

کد: انتخاب همه

$firstName = "masoud";
$lastName = "salehi";
 
echo "Your Name is: " . $firstName . " " . $lastName

ر اصطلاح برنامه نویسی به این کار کانکتینیشن (Concatenation) یا ادغام گفته می شود. و دو رشته را به هم متصل می کند. خروجی مثال فوق به صورت masoud salehi خواهد بود.

جا دارد اینجا یک نکته در ارتباط با انواع رشته ها خدمت شما ارائه کنیم. وقتی که یک رشته یا عبارت درون تک کوتیشن یا ‘ ‘ قرار می گیرد تمام محتویات آن درون متغییری که انتساب داده شده است (در قالب یک متن) ذخیره می شود. به مثال زیر توجه کنید:

کد: انتخاب همه

$info = 'Preface variables with a $ like this: $variable';
در این حالت تمام عبارت فوق به عنوان یک رشته شناخته شده و درون متغییر info‌ ذخیره می گردد. ولی اگر از دو کوتیشن ” “‌ استفاده کنید در اینصورت عبارتی که با علامت $ شروع می شود به عنوان یک متغییر شناخته شده و با مقداری که درون متغییر است جایگزین خواهد شد. به مثال زیر توجه بفرمایید:

کد: انتخاب همه

echo "This week $count people have viewed your profile";
در این حالت متغییر count با مقداری درون خود ذخیره کرده است جایگزین می گردد.

ترتیب استفاده از عملگرها در PHP

تمام عملگرهای زبان برنامه نویسی PHP یک ترتیب خاصی دارند مثلا وقتی شما عبارت زیر را می خواهید محاسبه کنید ابتدا مقادیر داخل پرانتز () و سپس عملگرهای ضرب و در نهایت عملگر جمع محاسبه خواهند شد:

کد: انتخاب همه

 	
$y = (5*2) + 1
بنابراین در جدول زیر می توانید تمام این حق تقدم و تاخر یا ترتیب عملگرها را ملاحظه کنید:

کد: انتخاب همه

()
++ --
!
* / %
+ - .
<< >>
< <= > >= <>
== != === !==
&
^
|
&&
||
? :
= += -= *= /= .= %= &= != ^= <<= >>=
and
xor
or
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
	
()
++ --
!
* / %
+ - .
<< >>
< <= > >= <>
== != === !==
&
^
|
&&
||
? :
= += -= *= /= .= %= &= != ^= <<= >>=
and
xor
or

بسیار عالی این بخش هم به پایان رسید و شما توانستید علم برنامه نویسی خود را درباره انواع عملگرها ارتقاء دهید. دوستان بغیر از عملگر دات (.) سایر عملگرها تقریبا در اکثر زبان های برنامه نویسی یکسان هستند. بنابراین با یکبار مطالعه دقیق آنها شما راه خود را برای ورود به سایر زبان ها هموارتر کرده اید.


 


shahrahan98
پست: 1
تاریخ عضویت: دیروز, 20:06
شغل: انتخاب نکردم
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

Re: آموزش مقدماتی - عملگرها در زبان PHP - بخش چهارم - رایگان

پست توسط shahrahan98 » دیروز, 20:12

ورق های استیل یا در اصطلاح، ورق های استنلس استیل، صفحه های فولادی ضد زنگ هستند که به عنوان ورق های فولادی مقاوم به خوردگی معروفند. ورق استنلس استیل، آلیاژهایی بر پایه فلز آهن، حاوی حدود 10 درصد فلز کروم هستند. برخی از استیل ها مقادیر بالایی، بیش از 30 درصد کروم و یا کمتر از 50 درصد آهن دارند. هنگامی که این ورق ها در معرض اکسیژن هوا قرار می گیرد، کروم موجود در آن با اکسیژن ترکیب شده و یک لایه اکسیدی اکسید کروم روی سطح ایجاد می شود؛ به این ترتیب ورق فلزی از زنگ زدگی در امان می ماند.

عناصری مانند نیوبیوم (Nb) – آلومینیوم (Al) -سیلسیوم (Si) – تیتانیوم (Ti) – مس (Cu) – نیکل (Ni) – مولیبدن (Mo) – سلنیوم (Se) جهت بهبود خواص استیل به آن اضافه می شود. درصد کربن در این محصولات در محدوده 03/0 تا 1 درصد متغییر است. در هنگام انتخاب نوع ورق های استیل، توجه به عواملی همچون مقاومت به خوردگی، خواص مکانیکی – حرارتی و موجودیت در بازار حائز اهمیت است.

برای متریال استنلس استیل، دو اصطلاح رایج به کار برده می شود. اول، اصطلاح "استنلس استیل نگیر" (سری 300) و دوم، "استنلس استیل بگیر" (سری 400). استنلس استیل نگیر، به ورق استیلی می گویند که خاصیت مغناطیسی ندارد؛ این ورق ها آلیاژی حاوی آهن، کروم، نیکل و کربن کمتر از 1/0 درصد هستند.

در مقابل، استنلس استیل بگیر، ورق استیلی است که خاصیت مغناطیسی داشته باشد؛ این ورق ها آلیاژی حاوی آهن، کروم و کربن کمتر از 1/0 درصد هستند. به طور کلی، بسته به نوع و مقدار عناصر موجود در آلیاژ استیل، خواص مکانیکی نظیر سختی و شکل پذیری آن متفاوت خواهد بود. هرچه مقدار کربن در آن افزایش یابد، سختی استیل زیاد شده اما میزان شکل پذیری آن کاهش می یابد.
ورق های فلزی برای محیط زیست خطری ندارند زیرا قابل بازیافت هستند.

این مواد دوباره ذوب می شوند. باید گفت در حدود 70 تا 80 درصد از استیل ها از صنعت بازیافت ضایعات فلزی تولید می شوند. ورق استیل در دماهای بالا تا حدود 1000 درجه سانتی گراد و محدوده دمایی بسیار پایین تا حدود 200- درجه سانتی گراد مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. از سوی انجمن آهن و فولاد آمریکا، یک سری کدهای مخصوص برای نامگذاری ورق های استیل در نظر گرفته شده است.

این ورق ها تحت استاندارد بین المللی ASTM آمریکا تولید می شوند. ضخامت ورق های استیل از 40/0 تا 20 میلی متر و ابعاد 100*200 و 125*250 سانتی متر در بازار موجود می باشد. انواع ورق استیل (استنلس استیل): 1-ورق استیلسری 300 ورق استیل 304 : ورق استیل با کاربردهای رایج صنعتی ورق استیل 316: کاربرد در صنایع غذایی و جراحی پزشکی – صنایع دریایی (ضد اسید هستند) ورق استیل 321: حاوی درصد بالای تیتانیوم – مقاوم به خوردگی 2-ورق استیل سری 400 ورق استیل 410: مقاوم به خوردگی و سایش ورق استیل 420: لوازم آشپزخانه مانند قاشق – چنگال – کارد ورق استیل 430: در درجه حرارت پایین قابلیت شکل پذیری خوبی دارد و مقاوم به خوردگی است.

کاربردهای ورق های استیل: پوشش بدنه و سقف و درب آسانسور (گرید 430 و 304) ساخت پمپ، دریچه ها و تجهیزات شیمیایی و کاربردهای دریایی (گرید 316) ساخت قاشق – چنگال – کارد (گرید 410) ساخت لوازم خانگی (گرید 430) ساخت بدنه خودرو – کامیون – هواپیما ساخت لوازم الکتریکی مانند ترانسفورماتورها ساخت تانکر های حمل مواد شیمیایی و سوخت صنایع غذایی سقف ساختمان ها
ورق گالوانيزه به ورق فولادي گالوانيزه شده توسط روي گفته مي‌شود. يکي از روش‌هاي محافظت از خوردگي گالوانيک است که توسط پوشاندن فلز مادر توسط لايه‌اي از فلز محافظ (که معمولاً فلز روي است) انجام مي‌شود.

در اين حالت پوشش خورده شده و فلز مادر محافظت مي‌شود. اين فرايند نوع خاصي از حفاظت گالوانيکي است. ميزان مقاومت پوشش گالوانيزه متناسب با ضخامت آن است.

اين روش يکي از اقتصادي‌ترين روش‌هاي محافظت فولادها در محيط‌هاي خورنده است

روش‌هاي متفاوتي براي گالوانيزه نمودن فولاد و ورق‌هاي فلزي وجود دارد، از بهترين و اقتصادي‌ترين روش‌هاي گالوانيزه نمودن ورقهاي آهني، غوطه وري ورق آهني در حوضچه مذاب است

ميزان پوشش گالوانيزه (ضخامت روي) بر روي ورق‌ها و ساير مقاطع فولادي متفاوت مي‌باشد. ميزان پوشش گالوانيزه ورق‌ها بر اساس جرم پوشش فلز روي (ZN) آن‌ها تعيين مي‌گردد؛ که مي‌تواند از ??? تا ??? گرم بر متر مربع باشد.

از نظر ظاهري نيز ورق گالوانيزه به سه نوع ورق گالوانيزه بدون گل، ورق گالوانيزه گل‌ريز و ورق گالوانيزه گل درشت تقسيم‌بندي مي‌شود.

تفاوت اين سه دسته ورق گالوانيزه در شکل‌گيري کريستال (گل) گالوانيزه بر روي ورق است که شکل‌گيري کريستال‌ها بسته به سرعت سرد نمودن ورق و ميزان روي بکار رفته در فرايند گالوانيزاسيون متفاوت خواهد بود.


ورق استیل
قیمت ورق استیل
قیمت ورق ضد سایش
قیمت ورق هاردوکس
ورق آتش خوار
ورق مخزنی
قیمت ورق آتش خوار
ورق فنری
قیمت ورق اسیدشویی
ورق CK45
موضوع جدید ارسال پست
 


  • Related Topics
    پاسخ ها
    مشاهده
    آخرین پست

بازگشت به “برنامه نویسی - Programing”