حسابهای دریافتنی

در این انجمن پیرامون مباحث مختلف phpBB بحث و تبادل نظر می شود.

مدیر انجمن: تیم پشتیبانی

salamatpedia
پست: 7
تاریخ عضویت: دو شنبه 8 مهر 1398, 5:01 pm
شغل: انتخاب نکردم
تشکر شده: 2 دفعه

حسابهای دریافتنی

پست توسط salamatpedia » پنج شنبه 16 آبان 1398, 1:27 am

حسابهای دریافتنی، موجودی پولی است که یک شرکت در ازای کالاها یا خدماتی که عرضه نموده یا استفاده شده است ولی هنوز مشتریان پولی بابت آن ها پرداخت نکرده اند، طلبکار است.حساب­های دریافتنی مقادیر پولی است که مشتریان به موسسه دیگری بابت کالاها یا خدماتی که از آن موسسه دریافت کرده یا به صورت اعتباری از آن­ها استفاده کرده­ اند، ولی هنوز پولی در ازای آن­ها نپرداخته‌اند، بدهکارند.

حساب­های دریافتنی (AR)

حساب­های دریافتنی، به ­صورتحساب ­های پرداخت­ نشده­ ای که یک شرکت دارد یا پولی که مشتریان به شرکت بدهکارند، اشاره می ­کند. این عبارت، حساب­هایی را شامل می ­شود که یک کسب­ وکار، به دلیل این­که محصول یا خدمتی را ارائه داده است، حق دارد بابتشان پول دریافت کند.حساب­های دریافتنی یا دریافتنی­ ها، در واقع نمایانگر خط اعتباری هستند که توسط یک شرکت تمدید شده است و معمولا شرایط آن­ها ایجاب می ­کند که در مدت زمان کوتاهی، از چند روز گرفته تا حداکثر یک سال مالی یا تقویمی، پرداخت شوند.

درک حساب­های دریافتنی (AR) 

شرکت­ها، دریافتنی ­ها را به عنوان دارایی در ترازنامه ­های خود ثبت می­ کنند زیرا یک تعهد قانونی برای مشتری جهت پرداخت بدهی ایجاد می­ کند. به­ علاوه، حساب­های دریافتنی بده ی­های جاری محسوب می­شوند بدین معنا که موجودی حساب باید ظرف یک سال یا کمتر از سوی بدهکار پرداخت شود.چنان­چه شرکتی اقلام دریافتنی داشته باشد، یعنی فروشی را به­صورت اعتباری انجام داده است ولی هنوز منتظر است پولش را از خریدار دریافت کند. در حقیقت، این شرکت یک اوراق بدهی کوتاه­مدت را از مشتری خود پذیرفته است.

کسب­ و کارها چگونه حساب­های دریافتنی دارند؟

بیشتر شرکت­ها اجازه می­دهند تا بخشی از فروششان به­ صورت اعتباری باشد. برخی اوقات، کسب ­وکارها این اعتبار را به مشتریان دایمی یا ویژه خود که صورتحساب­های دوره ­ای دریافت می­ کنند، ارائه می ­دهند.این روال به مشتریان اجازه می­ دهد که از دردسرهای پرداخت­ های فیزیکی در زمان انجام تراکنش رهایی یابند. در سایر موارد، کسب­ وکارها به­ طور عادی به تمام مشتریانشان امکان پرداخت پس از دریافت خدمت را ارائه می­دهند.برای مثال، شرکت­های تولید و توزیع برق، صورتحساب برق مصرفی را پس از آن که مشتریانشان برق دریافت کردند، به آن­ها ارائه می د­هند. در مدت زمانی که شرکت تولید و توزیع برق منتظر می­ماند تا مشتریانش قبض ­های خود را بپردازند، صورتحساب­ های مشتریانی که هنوز بدهی خود را نپرداخته ­اند، بخشی از حساب­های دریافتنی این شرکت را تشکیل می­ دهد.

مدیریت حساب های دریافتنی

در نرم افزار حسابداری آنلاین حسابی شما به راحتی می توانید حساب های دریافتنی خود را ثبت و بررسی کنید و همچنین در موقع نیاز گزارش کاملی از انواع این حساب ها و موعد دریافت آن ها برای پیگیری داشته باشید.

اهمیت حساب ­های دریافتنی

 حساب­های دریافتنی جنبه مهمی از تحلیل بنیادی یک کسب ­وکار، به حساب می­آیند. حساب­های دریافتنی، دارایی­ های جاری هستند و در نتیجه سنجه­ای از نقدشوندگی یا توانایی یک شرکت در پوشش­ دادن تعهدات کوتاه ­مدت خود بدون آن­که جریان­های نقدینگی جدیدی داشته باشد، به شمار می ­روند.تحلیل­گران بنیادی اغلب حساب­های دریافتنی را در بستر گردش مالی شرکت، که به آن نسبت حساب­های دریافتنی در گردش می­گویند، ارزیابی می­ کنند. این نسبت تعداد دفعاتی که یک شرکت، در طول دوره حسابداری خود، موجودی حساب­ های دریافتنی ­اش به صفر رسیده است را اندازه می ­گیرد.تحلیل بیشتر در این زمینه شامل تحلیل تعداد روزهای فروش معطله می­شود که متوسط مدت زمان به صفر رسیدن موجودی دریافتنی­ های یک شرکت در طول یک بازه زمانی مشخص را اندازه می­ گیرد.

تفاوت میان حسابهای دریافتنی و حسابهای پرداختنی

 هنگامی که شرکتی به تامین ­کنندگان یا طرف ­های حسابش بدهی داشته باشد، به این بده ی­ها حساب­های پرداختنی می­گویند. حساب­های پرداختنی، نقطه مقابل حساب­های دریافتنی به­ شمار می­ روند.برای روشن شدن موضوع، تصور کنید که شرکت A فرش­ های شرکت B را شسته و صورتحسابی برای انجام خدمات خود برای شرکت ­ارسال می­ کند. در این حالت، شرکت B که بدهکار است این صورتحساب را در ستون حساب­های پرداختنی ­اش ثبت می­کند. از سوی دیگر، شرکت A که باید منتظر بماند تا پولش را بگیرد این صورتحساب را در ستون حساب­های دریافتنی خود ثبت می­ نماید.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص حسابهای دریافتنی می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید:
https://hesabi.online/1085

نرم افزار حسابداری تحت وب حسابی


بازگشت به “بحث و تبادل نظر - phpBB Discussion”