اجزا دستگاه باروری مردان

در این انجمن پیرامون مباحث مختلف phpBB بحث و تبادل نظر می شود.

مدیر انجمن: تیم پشتیبانی

salamatpedia
پست: 9
تاریخ عضویت: دو شنبه 8 مهر 1398, 5:01 pm
شغل: انتخاب نکردم
تشکر شده: 2 دفعه

اجزا دستگاه باروری مردان

پست توسط salamatpedia » جمعه 24 آبان 1398, 1:39 am

ناباروری چیست؟
ناباروری در مردان در اورولوژی این گونه تعریف می شود:هر گاهی زوجی ۱۸ ماه رابطی جنسی بدون کاندوم و دیگر راه های پیشگیری داشته باشند و موفق به بارداری نشوند، یکی از همسر و شوهر یا هر دو، مشکل ناباروری دارند.حدود ۱۳ زوج از هر ۱۰۰ زوج پس از دوره ۱۸ ماهه کوشش برای فرزند آوری، موفق به این امر نمی شوند و باید به متخصص ناباروری مراجعه کنند تا علل آن بررسی و درمان شود.
اجزا دستگاه باروری مردان
دستگاه باروری مردان از چند بخش تشکیل شده که در ادامه به تشریح نقش هر یک می پردازیم :
 • بیضه  Testicle
 • اپی دیدیم Epididymis
 • پروستات  Prostate
 • مجرای ادراری / تناسلی Urethra
 • آلت تناسلی Penis
 • غدد منی ساز Seminal Vesicles
 • لوله منی بر vas deferens
 • کیسه بیضه Scrotum
بیضه ها دو عضو تخم مرغی شکل در دستگاه تناسلی مردان بوده که مسئول تولید نطفه (SPERMATOZOA) هستند. بیضه ها همچنین محل تولید تستوسترون (هورمونی که موجب ایجاد ویژگی های فیزیولوژیکی مردانه می شود) نیز هستند.
اپی دیدیم لوله ای در هم تنیده بالای هر بیضه است که محل ذخیره نطفه بوده و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد.
پروستات عضوی از دستگاه تناسلی مردانه است و در کنار مجرای ادراری قرار دارد و موقع انزال جنسی مایعی سفید رنگ ترشح می کند که تقریبا یک سوم حجم منی را این مایع قلیایی تشکیل می دهد.مجرای ادراری لوله ای ای است که دو کاربرد دارد و هم از مثانه برای ادرار و هم از پروستات برای منی ورودی دارد و آن ها را از بدن خارج می کند.
آلت تناسلی مردانه که با عملکرد خود وظیفه انتقال نطفه ها را به واژن زن دارد. آلت مردانه بر اثر تحریک جنسی به حالت نعوظ می رسد تا ورود راحت تری به واژن داشته باشد و بتواند منی حاوی اسپرم را در دهانه رحم تخلیه کند.
کیسه بیضه، همان طور که از نامش پیداست وظیفه نگهداری و محافظت از بیضه ها و همچنین تنظیم دمای زیست بیضه را دارد.
غدد منی ساز که در بالای پروستات قرار گرفته اند و مایع تغذیه کننده نطفه ها در اسپرم را تولید می کنند.
لوله های حامل اسپرم لوله هایی سفت به سایز یک رشته اسپاگتی هستند که اسپرم ها را از اپی دیدیم به پشت پروستات و غدد منی ساز می برند.ناباروری در مردان می تواند به علت مشکل در هر کدام از این قسمت ها باشد. ولی دلایل رایج ناباروری در مردان عموما تعداد کم اسپرم ها و یا نرسیدن اسپرم کافی به پروستات و غدد منی ساز است.
 احتمال ناباروری مردان چقدر است؟
شانس حاملگی در ۶ ماه اول ازدواج ۶۰ درصد و در سال اول ۸۴ درصد و در سال دوم ۹۲ درصد می باشد، به شرط آنکه عمل جنسی هفته ای دو تا سه بار انجام شود.  در ۵۰ سال گذشته تعداد متوسط نطفه ها به علت عوامل محیطی و تغییر روش و شیوه زندگی، بطور چشمگیر باعث کاهش نطفه ها گردیده است.معمولا این تغییر در نطفه ها درکشورهای در حال پیشرفت و پیشرفته در ۵۰ درصد جمعیت دنیا دیده شده است و لذا باعث کاهش باروری و بچه دارشدن گردیده است. برخی از علل ناباروری در ادامه آمده است.
علل ناباروری مردان
مردان به علت های مختلفی دچار ناباروری می شوند، همان طور که بالاتر توضیح دادیم، نقص در هر کدام از اجزای دستگاه تناسلی مردان می تواند علت ناباروری باشد.به طور کلی علت ناباروری در مردان به فاکتور های زیر تقسیم می شوند :
 • فاکتور های سیستم ایمنی
 • کم فعالیتی غدد جنسی
 • واریکوسل
 • بیماری های سیستمی
 • مشکلات در سکس و رابطه جنسی
 • عفونت های دستگاه ادراری
 • بیضه های پایین نیامده
 • علل ناشناخته
عوامل موثر بر کیفیت و تعداد اسپرم مرداناز سوی دیگر عوامل مختلفی بر سلامت، تحرک، کیفیت و تعداد اسپرم در مردان که یکی از مولفه های اصلی باروری مردان است تاثیر می گذارند. این عوامل عبارت اند از :
 • چاقی
 • مصرف الکل
 • استعمال دخانیات
 • استرس
 • افزایش حرارت بیضه ها
 • رژیم غذایی نامناسب
 • مواد شیمیایی محیط
۱۳ تا ۱۵ درصد زوجین در دنیا مبتلا به ناباروری می باشند. شیوع ناباروری در کشورهای غیرپیشرفته به علت محدودیت های تشخیص و درمان بیشتر رخ می دهد.
تولید اسپرم در بیضه
تولید اسپرم در بیضه کمتر از ۶۰ روز طول می‎کشد. با بالا رفتن سن تولید اسپرم کاهش می‎یابد. آزمایش نطفه‎ای که فرد نابارور برای ناباروری انجام می‎دهد، به عوامل متعدد، نظیر فاکتورهای شغلی، فیزیکی و بیولوژیکی در دو ماه گذشته بستگی دارد.نطفه یا اسپرم در بیضه به واسطه یک ردیف سلول تولید کننده نطفه به نام توبول ‎های سمی نیفروس صورت می‎گیرد. گزارش اخیر حاکی از آن است که تولید اسپرم در بیضه کمتر از ۶۰ روز طول می‎کشد. آزمایش نطفه که یک مرد  نابارور به منظور بررسی انجام می‎دهد،تعداد، حرکت و شکل نطفه ‎ها را نشان می‎دهد. آزمایش نطفه ‎ای که فرد نابارور برای ناباروری انجام می‎دهد، به عوامل متعدد، نظیر فاکتورهای شغلی، فیزیکی و بیولوژیکی در دو ماه گذشته بستگی دارد.بنابراین فردی که در دو ماه گذشته در معرض هوای بسیار گرم قرار گرفته باشد، بیضه ‎های او دچار اختلال در نطفه‎ سازی و در نتیجه ناباروری می‎شود. با بالا رفتن سن تولید نطفه (اسپرم) کاهش می‎یابد.
معرفی هورمون های نطفه ساز
اسپرماتوژنز یا نطفه سازی تحت کنترل هورمون‎ های زیر هستند:۱- غده هیپوتالاموس در مغز قرار دارد و باعث ترشح GnRH شده و روی هیپوفیز اثر کرده و در نتیجه غده هیپوفیز FSH و LH ترشح می‎کند که روی سلول‎ های نطفه‎ ساز بیضه اثر کرده و اسپرم ساخته می‎شود.۲- FSH و LH نیز روی قسمتی از بیضه‎ ها اثر کرده و باعث ترشح هورمون جنسی تسوسترون می‎گردد که این هورمون نیز باعث نطفه ‎سازی می‎شود.پس از ساخته شدن اسپرم در بیضه ‎ها، نطفه ‎ها در یک قسمت از بیضه‎ها به نام اپی دیدیم به مدت ۱۲ روز ذخیره شده و در این مدت ضمن انجام فعل و انفعالات شیمایی بر روی نطفه ‎ها، باعث تقویت و افزایش حرکت اسپرم‎ ها شده و سپس نطفه‎ ها به لوله‎ های حامل اسپرم که به آن  لوله‎ های واز (VAS) گفته می‎شود وارد می شوند، سپس وارد مجرا و در هنگام  عمل جنسی خارج می ‎گردد.لوله‎ های برنده اسپرم همان لوله ‎هایی هستند که برای جلوگیری از بارداری در افرادی که دارای چند فرزند هستند بسته می‎شوند که به آن عمل وازکتومی می‎گویند.لوله های حامل اسپرم 
مایعی که موقع سکس از مرد خارج می‎شود حاوی ترشحات کیسه منی، پروستات و ترشحات مجرا است. ترشح پروستات ۰٫۵ سی سی از حجم منی و کیسه‎ های منی ۱٫۵ تا ۲ سی سی از حجم منی را تشکیل می‎دهد.در بررسی فردی که مبتلا به ناباروری باشد، معاینه دقیق لوله‎ های برنده نطفه از اهمیت زیادی برخوردار است. گاهی به طور مادرزادی ممکن است لوله ‎های حامل اسپرم وجود نداشته باشد بنابراین در آزمایش نطفه‎ ای وجود نخواهد داشت که به آن آزواسپرمی گویند.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص ناباروی مردان می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید:
https://dr-ghavami.com/203
 


بازگشت به “بحث و تبادل نظر - phpBB Discussion”