درجه بندی گلیسون

در این انجمن پیرامون مباحث مختلف phpBB بحث و تبادل نظر می شود.

مدیر انجمن: تیم پشتیبانی

salamatpedia
پست: 9
تاریخ عضویت: دو شنبه 8 مهر 1398, 5:01 pm
شغل: انتخاب نکردم
تشکر شده: 2 دفعه

درجه بندی گلیسون

پست توسط salamatpedia » جمعه 24 آبان 1398, 7:19 pm

 
زمانی که پزشک مشکوک به سرطان پروستات است بهترین و قطعی ترین روش برای تشخیص و درمان سرطان پروستات نمونه برداری از پروستات است که تحت گاید MRI یا سونوگرافی 12 نمونه از مناطق مشکوک برداشته می شود و جواب پاتولوژی مشخص می کند نمره گلیسون یا گرید غده سرطانی چند است.
گروه های نمره گلیسون و مقدار PSA جهت تعیین مرحله سرطان به کار گرفته می شوند. سطح سرطان بر اساس نتایج آزمایش های تشخیصی و گروه گلیسون تعیین می شود. از جمله این آزمایش ها می توان به آزمایش سنجش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) اشاره کرد. نمونه های بافتی برداشته شده در حین فرایند بیوپسی (نمونه برداری) جهت تعیین نمره گلیسون استفاده می شوند. نمره گلیسون عددی از 2 تا 10 است. این عدد بیان می کند که ظاهر سلول های سرطانی در زیر میکروسکوپ چه مقدار با سلول های طبیعی تفاوت داشته و احتمال انتشار یافتن تومور چقدر است.
هر چه عدد این مقیاس پایین تر باشد، سلول های سرطانی ظاهری شبیه تر به سلول های طبیعی داشته و سرعت رشد و انتشار آن ها کم تر است
درجه بندی گلیسون
گروه درجه گلیسون به عدد گلیسون بستگی دارد.
 • گرید 1: افراد دارای نمره گلیسون 6 یا کمتر در این دسته جای می گیرند.
 • گرید2 و 3: افراد دارای نمره گلیسون 7 در این دسته جای می گیرند.
 • گرید 4: افراد دارای نمره گلیسون 8 در این دسته جای می گیرند.
 • گرید 5: افراد دارای نمره گلیسون 9 یا 10 در این دسته جای می گیرند.
هر چقدر عدد گرید سرطان پروستات کمتر باشد سرعت تکثیر و رشد سرطان کمتر بوده و کم خطر می باشد. گرید 1 کمتر است و گرید 2 به پروستات خوش خیم نزدیک تر است و هر چه به گرید 5 نزدیک شویم سرعت تکثیر سرطان بالاتر می رود.
زمانی که جواب پاتولوژی می آید بر اساس دو منطقه مجزا بررسی می شود. مثلا می گویند گرید 2 و 3 در این ناحیه بیشتر است و یاگرید 3 و 4 در ناحیه دیگر بالا تر است. اگر مجموع اعداد در خروجی پاتولوژی زیر 6 باشد کم خطر است. بین 6 تا 7 باشد سطح پروستات متوسط است، بالای 8 و 9 پروستات بدخیم بوده و خطرناک است.
آزمایش PSA سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات را در خون سنجش می کند. PSA ماده ای است که توسط پروستات ساخته شده و در مردان مبتلا به سرطان مقدار آن در خون بالا می رود.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص درمان سرطان پروستات می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید:

https://drprostat.ir/259

دکتر حسین کرمی متخصص سرطان پروستات


 


 • Related Topics
  پاسخ ها
  مشاهده
  آخرین پست

بازگشت به “بحث و تبادل نظر - phpBB Discussion”