تصویر

[مقاله] ملانوما یا سرطان پوست چگونه درمان می شود؟


در این بخش شما میتوانید یکی از قدرتمندترین هاست های هلند را خریداری نمایید. این هاست ها وارز بوده و مخصوص سیستم های انجمن ساز خصوصا phpBB و Vbulletin ,mybb و سی ام اس هایی مانند wordpress , phpnuke است.
انجمن خدمات نوین نبز از پلان های پیشرفته این هاست ها استفاده میکند.
اگر به دنبال راه اندازی یک سایت پرقدرت با uptime بالا ، پشتیبانی قوی و بک آپ گیری فوق العاده هستید حتما این انجمن را بخوانید.

مدیر انجمن: تیم پشتیبانی

Iranvein
پست: 1
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 8 تیر 1399, 11:38 am
شغل: انتخاب نکردم

پست

ملانوما نوعی جدی از سرطان پوست است که در آن سلول های رنگدانه ای (ملانوسیت ها) به صورت کنترل نشده رشد می کنند.

منظور از ملانوسیت ها چیست؟

 سلول های ملانوسیت طبیعی در لایه بازال اپیدرم پوست یافت می شوند. اپیدرم به لایه بیرونی پوست گفته می شود.

ملانوسیت ها پروتئینی به نام ملانین تولید می کنند که با جذب کردن پرتو های فرابنفش از سلول های پوستی محافظت می کند. تعداد ملانوسیت ها در پوست های سفید و سیاه برابر است اما ملانوسیت ها در پوست های سیاه ملانین بسیار بیشتری تولید می کنند. افراد دارای پوست مشکی یا قهوه ای تیره بسیار بیشتر از سفید پوستان نسبت به پرتو های فرانبنفش آسیب پذیر هستند. رشد غیر سرطانی ملانوسیت ها منجر به ایجاد خال های گوشتی و کک و مک می شود. رشد سرطانی ملانوسیت ها بروز ملانوما را رقم می زند. ملانوما به صورت انواع زیر توصیف می شود

ملانومای درجا
در این حالت تومور به لایه اپی درم پوست محدود می باشد.

ملانومای تهاجمی
تومور به لایه درم پوست نیز انتشار یافته است.

ملانومای متاستازیکتومور
به بافت های دیگر نیز انتشار یافته است.

علت ابتلا به ملانوما یا سرطان پوست

عوامل خطر اصلی ابتلا به رایج ترین نوع ملانوما (ملانومای سطحی) شامل موارد زیر می شوند.
 انواع ملانوماملانوما را می توان بر اساس رابطه آن با سن، قرار گیری در معرض نور خورشید و تعداد خال های گوشتی دسته بندی کرد.ملانومای کودکی (سن کمتر از ۱۰ سال)
 • بسیار نادر
 • ارتباط غیر متداول با قرار گیری بیش از حد در معرض نور خورشید
 • در مقایسه با ملانوما های بزرگسالی بیشتر دچار زخم و خونریزی شده، گره مانند بوده و به رنگ پوست، قرمز یا صورتی می باشد.
 • می تواند از یک خال مادرزادی بزرگ (قطر بیش از ۴۰ سانتی متر) منشا گیرد.
ملانوما با علائم زودرس
 • در زنان نسبت به مردان شیوع بیشتری دارد
 • رایج ترین نوع فرعی آن ملانوما با انتشار سطحی است.
 • با وجود تعداد بالای خال های گوشتی ارتباط دارد.
 • بیشتر بر روی اندام های انتهایی پایین همانند پا ها دیده می شود.
 • مستعد جهش ژنی BRAFV600E است.
 • با قرار گیری گاه به گاه در معرض نور خورشید ارتباط دارد.
ملانوما با علائم دیررس
 • در مردان نسبت به زنان شیوع بیشتری دارد
 • رایج ترین نوع فرعی آن لنتیگو مالینگا است
 • اغلب بر روی سر و شانه پدیدار می شود
 • اغلب بر روی سر و شانه پدیدار می شود
ملانوما معمولا از سلول های اپیتلیالی همچون پوست و در موارد کمتر غشای مخاطی منشا می گیرد. با این حال در موارد بسیار نادر، ملانوما می تواند در یک بافت داخلی همچون مغز یا پشت چشم رشد کند.ملانوما چگونه تشخیص داده می شود؟ملانوما را می توان به دلیل تظاهرات بالینی یا بررسی تاریخچه تغییر ضایعات آن شناسایی کرد. تظاهرات پوستی در تشخیص ملانومای اولیه و بدون علامت مفید هستند. تشخیص برخی ملانوما ها از نظر بالینی بسیار دشوار است. در هنگام معاینه بیمار ممکن است بافت مشکوک به همراه حاشیه ای ۲ تا ۳ سانتی متری جهت معاینه از نظر آسیب شناسی برداشته شود. با اینکه بهتر است از نمونه برداری ناقص بافت مشکوک اجتناب شود اما ممکن است انجام این کار در برخی ضایعات بزرگ ضروری باشد. 
 درمان ملانومابسته به پیشرفت این بیماری نوع درمان نیز متفاوت است که در ادامه به آن میپردازیمسطح صفرامکان دارد، برخی پزشکان استفاده از پماد ایمی کوئیمود (زیکلارا) یا پرتو درمانی را به جای جراحی در نظر گیرند. با این حال، همه پزشکان با این روش موافق نیستند. برخی پزشکان برای ملانوما های موجود در نواحی حساس صورت انجام جراحی موس یا حتی در صورت مناسب نبودن جراحی استفاده از پماد ایمی کوئیمود را پیشنهاد می دهند. در این روش نیز همه پزشکان با یکدیگر اتفاق نظر ندارند.

سطح ۱
امکان دارد، برخی پزشکان انجام نمونه برداری از گره های لنفی نگهبان (SLNB) را برای جستجوی حضور سرطان در گره های لنفی مجاور پیشنهاد دهند. این نمونه برداری مخصوصا در هنگامی که سرطان در مرحله دوم سطح ۱ (IB) بوده یا ویژگی های دیگری مبنی بر انتشار سرطان وجود دارند به بیمار پیشنهاد می شود. بیمار و پزشک باید درباره این گزینه درمانی با یکدیگر گفتگو کنند.

سطح ۲
از آنجایی که ملانوما می تواند به گره های لنفی مجاور انتشار یافته باشد، بسیاری از پزشکان انجام نمونه برداری از گره های لنفی نگهبان را پیشنهاد می دهند. بیمار و پزشک باید درباره این گزینه درمانی با یکدیگر گفتگو کنند. در صورتی که این نمونه برداری انجام شده و هیچ سلول سرطانی در گره های لنفی یافت نشود نیازی به انجام درمان بیشتر نیست. با این حال، ادامه پایش دقیق این بیماری ضروری است. در صورتی که در نمونه برداری گره های لنفی سلول سرطانی یافت شود، احتمالا برداشت گره های لنفی نیز در آینده انجام خواهد شد. گزینه دیگر می تواند پایش دقیق گره های لنفی به صورت انجام یک سونوگرافی در هر چند ماه باشد.
 در صورتی که نمونه برداری یاد شده وجود سلول سرطانی را تشخیص دهد، امکان دارد با هدف کاهش احتمال بازگشت ملانوما انجام درمان های ضمنی (مکمل) به وسیله مهار کننده وارسی ایمنی یا دارو های درمان هدفمند به بیمار پیشنهاد شود. درمان هدفمند با دارو های خاص هنگامی به کار گرفته می شود که ملانوما دارای ژن جهش یافته BRAF باشد. دیگر دارو ها یا واکسن ها نیز می توانند به عنوان بخشی از آزمایش های بالینی به عنوان یک گزینه درمانی در نظر گرفته شوند.

سطح ۳
درمان جراحی در سطح ۳ معمولا نیازمند برش وسیع تومور اولیه به همراه برداشت گره های لنفی می باشد. پس از جراحی انجام درمان های ضمنی (مکمل) به وسیله مهار کننده وارسی ایمنی یا دارو های درمان هدفمند می توانند به کاهش احتمال بازگشت ملانوما کمک کنند. درمان هدفمند با دارو های خاص هنگامی به کار گرفته می شود که ملانوما دارای ژن جهش یافته BRAF باشد. دیگر دارو ها یا واکسن ها نیز می توانند به عنوان بخشی از آزمایش های بالینی به عنوان یک گزینه درمانی در نظر گرفته شوند. گزینه درمانی دیگر، پرتو درمانی جای گره های لنفی برداشته شده مخصوصا در صورت ابتلای تعداد زیادی از آن ها به سرطان می باشد.

 سطح ۴
ملانوما های سطح ۴ به گره های لنفی دور یا دیگر نواحی بدن انتشار یافته اند. تومور های پوستی یا گره های لنفی متورم را که سبب بروز علائم می شوند، می توان به وسیله جراحی برداشته یا توسط پرتو درمانی درمان کرد. گاهی اوقات در صورت متاستاز به اندام های داخلی، این اندام ها بسته به موارد زیر برداشته می شوند.
 • تعداد اندام های مبتلا
 • محل این اندام ها
 • احتمال بروز علائم در اندام های مبتلا
برخی متاستاز ها سبب بروز علائم شده اما امکان جراحی آن ها وجود ندارد. این موارد اغلب به وسیله پرتو درمانی، ایمنی درمانی، درمان هدفمند یا شیمی درمانی مداوا می شوند. درمان ملانوما های گسترش یافته در چند سال اخیر تغییر کرده و تحقیقات نشان داده اند که انواع جدید تر ایمنی درمانی و درمان هدفمند می تواند تاثیر بیشتری نسبت به شیمی درمانی داشته باشد.

 دکتر نابت تاجیر ریاحی متخصص پوست و مو در شمال تهران
 


 • Related Topics
  پاسخ ها
  مشاهده
  آخرین پست

بازگشت به “خدمات پیشرفته و حرفه ای هاستینگ - Professional Hosting Support”

 • اطلاعات